یخچال های کشور حدود ١٤ فیصد کاهش و جهیل های یخچالی ٨ فیصد افزایش یافته است

mew-admin
دوشنبه ۱۳۹۹/۹/۳ - ۱۵:۴۱
01

یخچال های کشور حدود ١٤ فیصد کاهش و جهیل های یخچالی ٨ فیصد افزایش یافته است

این ورکشاپ از سوی ریاست عمومی منابع آب اداره ملی تنظیم امور آب با همکاری مرکز بین المللی انکشاف همه‌جانبه کوه‌ها (ICIMOD) به منظور نشر و همگانی سازی معلومات از وضعیت یخچال‌ها و جهیل‌های یخچالی بین سال‌های 1990 الی 2015 به صورت آنلاین با اشتراک متخصصین (ICIMOD) در اداره ملی تنظیم امور آب برگزار گردید.

در این ورکشاپ که بیشتر از ٥٠ تن کارمندان ادارات دولتی، اعضای نهاد های مختلف علمی و تحقیقی اشتراک نموده بودند، پیرامون مطالعات وضعیت یخچال‌ها و جهیل‌های یخچالی کشور معلومات لازم ارایه شده و پورتال معلوماتی آن نیز توسط داکتر حسیب پایاپ رییس عمومی پلان و پالیسی و نظارت و انجنیرفایزالرحمن عزیزی رییس عمومی منابع آب‌ افتتاح شد.

انجنیر فایزالرحمن عزیزی رییس عمومی منابع آب از همکاری مرکز بین المللی انکشاف همه‌جانبه کوه‌ها (ICIMOD) اظهار قدردانی نموده، با در نظرداشت تغیرات اقلیمی، مطالعات انجام شده را در راستای مدیریت بهتر منابع آب و آمادگی جهت مواجه شدن با خطرات شکست جهیل ها مهم و موثر خواند.

در همین حال داکتر متین مسوول تخنیکی مطالعات کروسفیر مرکز بین المللی انکشاف همه‌ جانبه کوه‌ها (ICIMOD) گفت: "مطالعه یخچال‌‍‌ها و جهیل‌های یخچالی در حقیقت خلای معلوماتی را در اداره ملی تنظیم امور آب پر نموده است.)" آقای متین از ادامه همکاری و آغاز فاز دوم پروژه اطمینان دادند.

به اساس مطالعات مشترک انجام شده توسط متخصصین اداره ملی تنظیم امور آب و نهاد بین المللی انکشاف کوه ها مجموع جهیل‌های یخچالی افغانستان به تعداد ١٩٤٢ جهیل می‌رسد که مساحت مجموعی آنها تقریباً ٨٩ کیلومتر مربع بوده و همچنان مجموع یخچال های آن ٣٨٩١ و مساحت مجموع ٢٥٤٣ کیلومترمربع را احتوا نموده در حوزه دریایی پنج آمو و حوزه دریایی کابل موقعیت دارد.

با در نظرداشت این مطالعات از سال ١٩٩٠ تا ٢٠١٥ جهیل های یخچالی کشور از نظر تعداد ٨ درصد و از نظر مساحت ١٠ درصد افزایش یافته و برعکس آن تعداد یخچال ها حدود ١٣.٥ فیصد کاهش نموده و از نگاه مساحت ٤٠٥ کیلومترمربع مساحت یخچالی از بین رفته است که این نشان دهنده ذوب سریع یخچال‌ها از اثر تغییرات اقلیمی می باشند.

 

تازه ترین اخبار

دوشنبه ۱۳۹۹/۱۰/۲۹ - ۹:۲۸
Background image

ولسی جرګه از کارکردهای اداره ملی تنظیم امور آب در راستای خود کفایی افغانستان قدردانی کرد.

محترم انجنیر خان محمد تکل رییس عمومی اداره ملی تنظیم امور آب به جهت وضاحت بعضی مسایل مربوطه این اداره به کمیسیون منابع طبعی و محیط زیست حضور یافت...

یکشنبه ۱۳۹۹/۱۰/۲۸ - ۹:۱۴
Background image

برگزاری جلسه هماهنگی میان اداره ملی تنظیم امور آب و نماینده شرکت فورتسکیو.

جلسه هماهنگی به رهبری محترم انجنیر خان محمد تکل رئیس عمومی اداره ملی تنظیم امور آب همراه با ننگیالی شینواری

یکشنبه ۱۳۹۹/۱۰/۲۸ - ۹:۱۱
Background image

بهبود پروژه سازی از طریق نظارت بیشتر در اداره ملی تنظیم امور آب

نهاد ابتکار شفافیت زیربنا (COST) گزارش را مبنی بر اصلاحات اساسی پروژه سازی در اداره ملی تنظیم امور آب به دست نشر سپرده است...

BACK TO NEWS