قرار داد اعمار 42 بند امضا و دو پروژه بزرگ کانال آبیاری به بهره برداری سپرده شد.

MEW-Media
پنجشنبه ۱۴۰۰/۲/۹ - ۹:۲۱
65

قرار داد اعمار 42 بند امضا و دو پروژه بزرگ کانال آبیاری به بهره برداری سپرده شد.

محترم انجنیر خان محمد تکل رئیس عمومی اداره ملی تنظیم امور آب قرارداد اعمار 42 بند در 21 ولایت کشور را در برنامه 100 روز 100 مژده که با حضور جلالتمآب محمد اشرف غنی رئیس جمهور کشور در ارگ برگزار گردیده بود به امضا رساند، همچنان در این برنامه دو پروژه بزرگ سربند و کانال آبیاری (کانال ارچی و شهروان) واقع ولایت های تخار و کندز نیز به بهره برداری سپرده شد.

این بندها براساس هدایت مقام عالی ریاست جمهوری به منظور مدیریت آب، کنترول سیلاب‌های موسمی، تولید برق و ایجاد زمینه اشتغال برای مردم در 21 ولایت کشور اعمار می گردد.

محترم انجنیر خان محمد تکل رئیس عمومی اداره ملی تنظیم امور آب در این برنامه گفت:" از آنجاییکه تغییرات اقلیم و خشکسالی های متداوم به یک بحران اساسی تبدیل شده است، جهت مدیریت این بحران لازم و ضروری است تا آب های ما به صورت اساسی مدیریت گردد." آقای تکل افزود" آب آبروی ما است و ما به مدیریت آن متعهد هستیم".

همچنان رئیس عمومی اداره ملی تنظیم امور آب از تکمیل شدن کار ساختمانی بند شاه و عروس خبرداده علاوه کرد که کار این 42 بند به‌زودی آغاز می گردد، همچنان اداره ملی تنظیم امور آب در سال جاری روی تطبیق پروژه های بزرگ چون: بند شاه توت للندر، پایپ لاین پنجشیر الی کابل، پروژه های اسپین غر و تورغر، پروژه سیلبر ولایت پروان، بند دهله، بند بخش آباد و صدها پروژه بزرگ، متوسط و کوچک دیگر کار می نمایند که در حال حاضر کار اکثر این پروژه ها به خوبی جریان دارد.

قابل یادآوری است که با اعمار این 42 بند، در مجموع 1 میلیارد و 203 میلیون متر مکعب آب ذخیره و حدود 303 هزار هکتار زمین زراعتی تحت آبیاری قرار می‌گیرند. همچنان ظرفیت مجموعی تولید برق این بندها به 65 میگاوات می رسند.

با تکمیل شدن سربند ها و کانال های آبیاری ارچی و شهروان حدود 80 هزار هکتار زمین زراعتی تحت آبیاری قرار گرفته است که نزدیک به 300 هزار نفر از آن مستفید می شوند.

اداره ملی تنظیم امور آب

تازه ترین اخبار

پنجشنبه ۱۴۰۰/۲/۱۶ - ۱۱:۵۳
Background image

ختم قرآن عظیم الشان به مناسبت ماه مبارک رمضان برگزار شد.

ختم قرآن عظیم الشان به مناسبت ماه مبارک رمضان، روح شهدای حوادث اخیر کشور(لوگر، هلمند و ...)، برقراری صلح سرتاسری و پیروزی نیروهای امنیتی...

پنجشنبه ۱۴۰۰/۲/۱۶ - ۹:۳۶
Background image

جلسه هماهنگی در مورد پلان های آینده و تطبیق پروژه های مدیریت آب با مسئولین بانک انکشافی آسیا برگزار شد.

محترم انجنیر خان محمد تکل رئیس عمومی اداره ملی تنظیم امور آب در یک جلسه آنلاین در حالیکه انجنیر سید مقیم سادات رئیس دفتر مرکزی مدیریت برنامه ها نیز اشتراک داشتند...

پنجشنبه ۱۴۰۰/۲/۱۶ - ۹:۲
Background image

جلسه بررسی بودجه وسط سال مالی 1400 در اداره ملی تنظیم امور آب برگزار شد.

این جلسه تحت رهبری احمد رشاد حکیم رئیس عمومی مالی و اداری اداره ملی تنظیم امور آب با اشتراک رئیس مالی و اداری و تمام روسای عمومی و فرعی حوزه های...

BACK TO NEWS